Ajankohtaista

Vanhan Rauman tunnelmallisia joulukalenteri-ikkunoita voi ihailla jälleen joulukuussa

Joulukalenteri-ikkuna Vanhassa Raumassa.

Vanhan Rauman joulukalenteri-ikkunoita voi ihastella jälleen perjantaista 1.12. alkaen. Ensimmäinen ikkuna rakentuu osoitteeseen Vanhankirkonkatu 13. Uusia ikkunoita avautuu joulukalenterin tapaan päivittäin.

Mukana olevat 24 tekijää suunnittelevat ja rakentavat kukin omanlaisen jouluisen ikkunakoristelun, joka on ohikulkijoiden nähtävillä loppiaiseen asti.

Joulukalenteri-ikkunat tunnistaa ikkunassa olevasta numerosta, joka kertoo kalenterin päivämäärän. Kyseisten ikkunoiden sijaintipaikat selviävät kartasta, joka löytyy julisteena Vanhan Rauman Tammelan pihasta osoitteesta Eteläpitkäkatu 17 sekä Spärrin seinästä osoitteesta Kuninkaankatu 10.

Kartta on julkaistu myös pitsikaupunginjoulu.fi-sivustolla sekä Vanha Rauma Yhdistyksen Facebook-sivulla ja Instagram-tilillä. Ikkunoista julkaistaan päivittäin kuvia Vanha Rauman Yhdistyksen somekanavissa.

– Joulumieli kohoaa, kun iltakävelyllä ihailee joulukalenteri-ikkunoiden tekijöiden loihtimia tunnelmallisia asetelmia. Vanha Rauma Yhdistys toivoo ihmisten kiinnittävän huomiota myös maailmanperintökohteemme mielenkiintoisiin taloihin ja niiden yksityiskohtiin, joulukalenterivastaava Marjut Laine Vanha Rauma Yhdistyksestä kertoo.

Adventtiaikaan liittyvät joulukalenteri-ikkunat organisoi Vanha Rauma Yhdistys.

Vanhan Rauman joulukalenteri-ikkunat 2023, kartta (pdf)